Jak bawić się z niemowlakiem, o jakich kwestiach trzeba pamiętać? Jakie są najlepsze zabawki dla niemowlaka?

przez | 9 lutego 2022
Jak bawić się z niemowlęciem? Warto spróbować kilka z interesujących opcji. To interesujące pomysły na zabawy, jakie dla dziecka z pewnością staną się szansą do rozwijania i szlifowania posiadanych nowych umiejętności.

czytanie i zabawa z dzieckiem

Autor: Tzuhsun Hsu
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzicom z kolei pomogą czerpać radość i dumę z przyjemnego spędzania czasu z maluchem, bo przecież jasnym jest, że aktywność jest istotna przez całe życie, a dla malucha wręcz konieczna. Aktywność i wspólna zabawa to również najbardziej interesujące możliwości na wspólne poznanie i troska bliskości.

zabawki niemowlaka

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca ogromną większość swojego czasu spędzają na spaniu i jedzeniu, jednak już koło drugiego miesiąca mają miejsce nieco znaczniejsze pory czuwania.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, przeczytaj nasz kolejny artykuł, w którym czeka na Ciebie interesująca treść (https://protlumaczenia.eu/tlumacz-przysiegly-gliwice/). Odpowie ona na wszelkie Twoje wątpliwości.

Dziecko już otwiera oczy i całkiem przytomnie patrzy świat. zauważa coraz lepiej, coraz intensywniej odbiera dźwięki. Nadal jest całkowicie wyczulone na różne, gwałtowne impulsy, takie jak intensywne światło, nagły ruch, za głośny dźwięk . Dlatego też każda forma rozrywki musi być spokojna, wyciszona i subtelna. Ich misją jest bezstresowe i łagodne wprowadzanie malucha w otaczający świat. Nie zapominajmy, że świat ten jest dla dziecka zupełnie obcy. Dziecko nie posiada wspomnień, doświadczeń, wszystko jest dla niego nowe, stąd więc nowe rzeczy mogą niezwykle przerażać.

Najistotniejsze to przygotować się odpowiednio do zabawy. W tym celu, rozłóż kocyk na łóżku i zostaw tam swoje dziecko. Jeśli w pokoju jest ciepło, możesz je nawet zostawić w pieluszce. Ogrzej dłonie i wetrzyj w nie nieco oliwki. Łagodnymi ruchami masujdziecku poszczególne partie ciała, zaczynając od ramion, poprzez klatkę piersiową i brzuszek, po nogi i stopy. W następnym kroku przekręć je na brzuch i wymasuj plecy. Masaż nie może być zbyt długi, aby malec nie zmarzł. Dobrze mieć pod ręką drugi kocyk lub flanelową pieluszkę, aby przykryć malucha, jakby zaczął marznąć.

Nic tak nie działa jak zabawki dla niemowląt (zobacz przykłady: zestaw zabawek dla niemowlaków). Jednak każda z tych zabawek musi być bardzo bezpieczna, a do tego miła w dotyku (poznaj więcej). Dobrze nadają się zabawki o ciepłych i wesołych kolorach, ale również o intensywnych kontrastach. Pozytywki i grzechotki muszą wydawać naturalne i subtelne dźwięki. Najdogodniejsze zabawki to te z tworzyw naturalnych, z drewna, z tkanin bawełnianych, a także zabawki organiczne.