Do jakich zadań najlepszy jest Ubuntu? Na jakiej zasadzie działa? Czy powinniśmy z niego korzystać?

przez | 5 listopada 2021
Ubuntu to niezwykle ciekawy oraz popularny serwer. Wyrażenia ubuntu pochodzi z języków plemion Zulu i Xhosa, które mieszkają w południowej Afryce. Ubuntu znaczy “człowieczeństwo wobec innych” i to określenie jest dobrane idealnie, bo najbardziej istotnym celem dystrybucji jest zapewnienie użytkownikom domowym kompletnego, otwartego systemu, jakie będzie bezproblemowy w obsłudze a także stabilny, niezawodny oraz nowoczesny.

Wydanie pierwsze Ubuntu ukazało się dwudziestego października 2004 jako tymczasowa odmiana dystrybucji. Pierwszy i najbardziej istotny cel to wytworzenie własnego, sześciomiesięcznego cyklu wydawniczego. Projekt (sprawdź również – program cam cnc GMSystem) powoli, ale skutecznie się rozwijał. Kolejne wersje Ubuntu potwierdziły, że pierwszy sukces nie był przypadkowy – poznaj ofertę Tiktalik. Korzystanie z ubuntu jest rzeczywiście bezproblemowe, tak więc ustawienia domyślne i wykrywanie sprzętu zachodzi bez konieczności inicjowania działań ze strony korzystającego z programu.

komputer

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jest dość mocno łatwa administracja, uzyskana jest dzięki graficznym konfiguratorom, co z pewnością zwielokrotnia intuicyjność w obszarze korzystania z takiego programu. To najprawdopodobniej najpopularniejsza na świecie dystrybucja systemu GNU/Linux, to także trzeci pod względem liczby użytkowników system operacyjny. Liczebność użytkowników systemu jest o wiele większa niż podawane jeszcze parę lat temu osiem milionów. Najbardziej istotne informacje o systemie są publikowane na portalach internetowych na świecie – czytaj nieco więcej o serwerach. Najnowsze wersje dystrybucji Ubuntu publikuje się co pół roku. Każda wersja na swój numer oraz nazwę kodową. Numer wersji definiuje datę się jej ukazania. Nazwy wydań złożone są z epitetu, jaki definiuje nazwę zwierzęcia. Jedno i drugie słowo rozpoczyna się od identycznej litery, każde następne wydanie otrzymuje następną literę alfabetu. Jeśli chodzi o serwery, to Ubuntu zapewnia w rzeczy samej interesujący produkt.

Takim czymś jest darmowa dystrybucja GNU/Linux, jaka bazuje na Debianie. Przeznaczona jest istotnie do serwerowych zastosowań, nazywa się Ubuntu server edition. Po instalacji jesteśmy w stanie korzystać z pakietów serwera email, www, baz danych i wielu innych. Instalacja zachodzi w trybie tekstowym, to projekt tworzony obok Ubuntu, od jakiego różni się konfiguracją a także pakietami zainstalowanymi po instalacji.