Jazda konna – kiedy zacząć naukę, jak się do niej przygotować?

przez | 3 września 2021
Nauka konnej jazdy jest to wielka przygoda, jaką można rozpocząć praktycznie w każdym wieku. Koń to piękne, inteligentne a także wrażliwe zwierze. Budzi nie jedynie sympatię, ale też szacunek. Dobrze jest poznać bliżej tegoż cudownego czworonoga – najlepiej z jego grzbietu.

koń

Autor: Sara Mofford
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy rozpocząć naukę konnej jazdy i w jaki sposób się do niej przygotować? Maluch ma możliwość wejść na konika praktycznie gdy już umie siedzieć samodzielnie, aczkolwiek większa część klubów jeździeckich nie przyjmie dziecka młodszego aniżeli 3 lata. Naukę jazdy kluby w większości wypadków prowadzą dopiero dla pociech 7 – letnich. Lecz to nie wiek sam w sobie jest istotny. Aby naprawdę uczyć się jeździć konno musimy mieć dodatkowo: właściwy wzrost (nogi muszą wystawać za siodło), moc (by koń czuł, że maluch przyciska do niego łydki) a także być odpowiednio dojrzałym psychicznie.

Ów ostatni punkt jest najistotniejszy. Nauka jazdy konnej pójdzie sprawnie gdy maluch rozumie instrukcje nauczyciela i będzie gotowe je wykonywać. Trzeba zdawać sobie sprawę, że na początku nie wszystko się udaje. Gdy koń idzie gdzie indziej, niż chce pociecha, to nie znaczy, że konik jest niesubordynowany, tylko to że mały człowiek nie umie jeszcze z „nim się dogadywać”. Jeśli dziecko nie radzi sobie z dialogami ze zwierzęciem, zaczyna płakać, lub obrażać się to znaczy, iż na lekcję jest jeszcze za wcześnie. Moim zdaniem 12 lat, to jest odpowiedni wiek, ażeby zacząć rzeczywiście jeździć.

Jeżeli spodobał Ci się ten materiał to kliknij w odnośnik tu (http://ipschool.pl/pl/zlobek-wroclaw), który przeniesie Cię do witryny, gdzie przeczytasz ciekawe informacje na omawiany temat.

Młodsze maluchy mogą korzystać z przeróżnego typu zabaw na koniku, jest to i zdrowe i miłe, lecz nie oczekujmy od nich, by jechały naprawdę.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli natomiast idzie o wzrost jak też siłę, to na pewno małym dzieciom o wiele łatwiej jest jeździć na niewielkich konikach. Czy warto jeździć ? O ile maluchowi się to podoba, to tak. Warto wtedy latorośl zapisać na półkolonie jeździeckie – kliknij i zobacz więcej. Jazda konna usprawnia funkcjonowanie organizmu, poprawia działanie układu nerwowego, koryguje równowagę i normalizuje napięcie mięśni. Prawidłowo prowadzona nauka – kursy do matury konnej jazdy jest dodatkowo szkołą życia, przezwyciężania problemów oraz brania odpowiedzialności za żywe, niezwykle wrażliwe zwierzę. Radzimy niemniej jednak nie przymuszać potomka do jazdy konnej. Mało kto lubi czynić coś, co trzeba. Z osób które nie potrafią zwyciężyć strachu przed konikiem, nie będzie dobrych dżokei.