Podstawowe dodatkowo najistotniejsze informacje na temat Centos Server

przez | 9 lipca 2021
Czym jest centos server, czyli Community ENTerprise Operating System? Jest to dystrybucja modnego i znanego w dzisiejszych czasach na świecie Linuxa, jaka została oparta na Red Hat Enterprise Linux i oczywiście jest z nim definitywnie zgodna oraz harmonijna.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
W centos server użytkuje się pewny kod źródłowy, jaki opiera się na owym oprogramowaniu, dzięki któremu możliwe jest stworzenie całkowicie osobnej dystrybucji, jaka pomimo wszystko jest dosyć podobna do Red Hat Enterprise Linux. Jeżeli chodzi o kierowanie pakietami w centos to stosowane są do tego programy YUM oraz programy up2date.

A jakie przystępne architektury ma centos? Między innymi należy do nich Intel i Intel Itanium, do tego także IBM Mainframe oraz Power PC/32.

Interesuje Cię omawiany artykuł? Jeżeli tak, to nakłaniamy do kliknięcia tutaj. To ciekawe opracowanie, które także na pewno Cię zaabsorbuje.

Rzecz jasna to tylko parę przykładów dostępnej architektury dla centos server – centos server na Pożądane byłoby też wspomnieć o polskich oraz zagranicznych dystrybucjach, jakie są oparte na centos. Jeśli chodzi o dystrybucje polskie to przylega do nich Jazz Linux, jaki dawniej był zwany Aurox, pośród dystrybucji zagranicznych na pewno odkryjemy ich lekko więcej. Są to między innymi Openfiler, SME Server, co więcej też Boston University Linux i dużo innych.

Obecnie możemy dodatkowo przytoczyć urządzenia, które zaistniały na systemie centos, jednym z nich jest WebSense V10000 Appliance, innymi słowy serwer filtru treści oraz systemu antywirusowego oraz brama. Jest on oparty na skutecznym i innowacyjnym systemie Delta, jaki charakteryzuje się posiadaniem dwóch czterordzeniowych procesów a także obfitą, bo aż 16Gb, pamięcią RAM. Urządzenie to dodatkowo charakteryzuje się faktycznie dobrą wydajnością, która wynosi około 3000 połączeń na sekundę obok przepustowości 250Mbps.

Pierwsza wersja tego wydajnego systemu pozostała opublikowana w roku 2003, w zasadzie pod koniec owego roku. Z kolejną wersją systemu Centos zdołaliśmy spotkać się w roku 2004, szczegółowiej 19 marca, natomiast następna wersja ukazała się praktycznie rok później, bo 1 marca 2005. Teraz obowiązującą wersją systemu centos, jaka jest wykorzystywana współcześnie na największą skalę jest wersja, jaka pozostała wydana w lipcu 2014 roku.