Czym są hexacoptery i do jakiego celu mogłyby być one wykorzystywane?

przez | 9 maja 2022
Od pewnego czasu bardzo znane są w Polsce bezzałogowe statki powietrzne. Do ich pilotowania konieczne są właściwe prawa (np. UAVO), które można by uzyskać dosyć prędko.
Tego typu maszyny znajdują szeroką gamę okoliczności, w których mogłyby zostać zastosowane.

Doskonale nadają się na filmowanie różnego typu obiektów przez agencje nieruchomości czy zabytków przez biura turystyczne. Okazję podziwiania np. starych zamków z lotu ptaka to niezapomniane przeżycie. Z tego też powodu wielu turystów oprócz zwykłego aparatu do robienia zdjęć, bierze ze sobą również taki sprzęt jak dron. Jeśli mamy krajowe uprawnienia, prawdopodobnie będą one akceptowane również za granicą naszego kraju, jednak w pewnym stopniu zależy to od danego kraju. Jeżeli natomiast chcemy filmować krajobrazy w krajowych parkach narodowych, to powinniśmy otrzymać zgodę dyrektora. W przypadku Tatrzańskiego Parku Narodowego jest to minimum. 10 000 PLN opłaty. Istotny jest także charakter nagrania – jeśli jest on komercyjny, opłata jest jeszcze większa.
dron

Autor: Technolux
Źródło: Technolux
niemowle

Autor: Vantage Development SA
Źródło: Vantage Development SA

Sam dron natomiast zazwyczaj wyposażony jest w 4 osobne wirniki, jakie umożliwiają mu swobodne manewry w każdym kierunku.

Aby uzyskać nowe dane na omawiane zagadnienie sięgnij po więcej – one z pewnością też Cię zafascynują. Zobacz to samodzielnie.

Tego typu drony profesjonalnie nazywane są quadrocopterami. Ponadto istnieją bardziej znaczące modele, np. posiadające sześć wirników hexacoptery czy 8: octocoptery. Wszystkie drony zaopatrzone są w wysokiej jakości kamery, jakie nie jedynie rejestrują obraz, ale także służą do nawigacji.

Są one wykorzystywane nie tylko w celach komercyjnych, lecz również przez przeróżne służby do patrolowania granic czy bezpieczeństwa lasów. Mogą być też stosowane przez policję albo pracowników straży pożarnej.