Czym najlepiej chronić główkę małego dziecka?

przez | 2 grudnia 2022
Czapka, kapelusik albo chusta – są to rodzaje nakryć głowy, jakie dostępne są dla niemowląt. Czym należy kierować się przy doborze nakrycia główki małego dziecka?
Noworodek ma jeszcze nie zupełnie sprawny system termoregulacji, a więc przez głowę traci sporo ciepła.

By uniknąć wyziębienia należy zatem odpowiednio chronić główkę. Jeszcze niedawno panowało przyzwyczajenie, iż nawet w domu trzeba zakładać dziecku czapeczkę. Dzisiaj wiemy, iż nie zawsze jest to potrzebne, a niekiedy nawet może okazać się szkodliwe, ponieważ dziecko leżące w czapce w ciepłym pomieszczeniu może się przegrzać. Czapeczka w domu jednak przyda się, gdy kąpiemy maluszka w nagrzanej łazience, a potem przenosimy je do chłodniejszego pokoju. Powinno się wtedy założyć czapeczkę po kąpieli na około 30 minut. W w tej sytuacji poleca się czapeczki z cienkiej i lekkiej bawełny, jaka przepuszcza powietrze, jest delikatna w dotyku oraz bezpieczna dla wrażliwej skóry dziecka. Czapka powinna dobrze przylegać, jednakże nie może uciskać główki. Czapeczka powinna ochraniać czoło oraz uszy.

Czy czujesz ochotę na nowe podobnie zajmujące wpisy? Jeśli tak, to chcemy Cię poinstruować – kliknij, zobacz, sprawdź (https://wilanow.varsovia.edu.pl/misja/) tutaj dużo więcej.

Aby się nie przesuwała może być zawiązywana na troczki.

czapka zimowa dla niemowlaka

Autor: kevin colvin
Źródło: http://www.flickr.com
Na spacerze noworodek powinien mieć okrytą głowę. Im zimniej, tym czapka powinna być cieplejsza, aby skutecznie chroniła uszy. W ciepłe wiosenne oraz jesienne dni maleństwu zakładamy cienką czapkę z bawełny. Kapelusik oraz chusta dedykowane są dla niemowląt, które już siedzą. W chłodne dni niezbędna jest czapka.

Czapka zimowa dla niemowlaka najczęściej ma dodatkowe osłonki na uszy oraz wiązanie pod brodą, aby nie dobrze przylegała i nie przusuwała się, gwarantując ochronę przed zimnem oraz wiatrem. Polecane są czapki z bawełny lub polaru.