Zabezpieczenie korytarzy i klatek schodowych – jak uniknąć awarii w miejscach, gdzie pojawia się duża ilość osób? Rady, pomysły, gotowe produkty

przez | 3 września 2021
Projektując blok, biurowiec lub zwyczajnie dłuższy hall musimy zwrócić szczególną uwagę na okablowanie pomieszczenia i osobistą wygodę. Najgorszą sprawą jest, gdy bezsensownie zamontujemy przełącznik schodowy, a tym bardziej gdy przez pomyłkę zamontujemy tylko jedną sztukę. Analogiczna sytuacja ma się jeśli chodzi o maszyny zabezpieczające. W tym wypadku jednak dobrze ukierunkować uwagę nie na ich ilość, a styl montażu.

ospel.pl/pl/katalog/osprzet-podtynkowy/rodzaj/laczniki.html
Puszki hermetyczne dobrze by były ulokowane wystarczająco w prosto dostępnym i jednocześnie ciężko widocznym miejscu. Ciekawym rozwiązaniem jest też umiejscowienie ich możliwie u góry. Powodem ku takiemu działaniu jest zwyczajna zdolność ludzka, do opierania się na tego typu urządzeniach, gdy umiejscowione są one na dole ściany. A puszki hermetyczne są takim sprzętem, który powinno odstraszać, a nie kusić do nieumyślnego uszkodzenia (są niekeidy niezbędne). A co, gdy w grę wchodzi przełącznik schodowy?

W tym wypadku trzeba uważać w domach jednorodzinnych, by odległość pomiędzy jednym a drugim nie była zbyt duża.

Jeżeli zaintrygował Cię niniejszy tekst, to sprawdź szczegóły, które też są na niniejszy temat. Zawsze dobrze jest wiedzieć więcej.

Ten znów również powinien być bezproblemowo zauważalny i dobrze by w opcji ze stałym podświetleniem, by nie trzeba było błądzić po ścianie ręką i narażać się na bolesny upadek. W wieżowcach zazwyczaj stosuje się przełącznik schodowy okresowy, który po pewnym czasie automatycznie się dezaktywuje. Dzięki temu oszczędzamy prąd, ale wciąż nie powinniśmy przesadzać z ergonomią. Mało co tak bardzo nie irytuje jak sytuacja, gdy w połowie drogi nagle gaśnie światło.

W tym momencie jedynym rozwiązaniem jest albo błądzić trzymając się balustrady, albo, kiedy wiemy o takim działaniu urządzenia, od razu po aktywacji światła biec czym prędzej do celu. Jest to solidnie męczące i irytujące.

Jeśli tego typu tematyka jest dla Ciebie istotna, to koniecznie zerknij na serwis, który bez wątpienia także przypadnie Ci do gustu.

Może to powiewać prostym tematem, jednak zapewniam, że kiedy ktoś wpodobnych warunkach musi pracować pięć dni w tygodniu po osiem godzin w którymś momencie zgłosi ową sprawę działowi BHP. A można było tego uniknąć zwyczajnie instalując następny przełącznik schodowy. Finansując ergonomię pamiętajmy także o efektywności, by po kilku miesiącach w naszym nowym, pięknym lokalu, nie trzeba było przeprowadzać gruntownego remontu elektryki.