Każde dziecko kocha rozrywkę, a my jako osoby dorosłe powinniśmy trochę pomóc w tym, ażeby zabawa była interesująca i odpowiedzialna

przez | 3 listopada 2021
Jak to osiągnąć, co zaoferować dziecku, aby było szczęśliwe, a jednocześnie – co niezwykle istotne – bezpieczne? Najbardziej korzystne do tego nadają się place zabaw, lecz jak je wyposażyć, żeby było jak najlepiej, dla dzieci, jak i dla rodziców?

Plac zabaw dla dzieci

Autor: jason wilson
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości podział na grupy wiekowe, jaki ma ułatwić urządzenie placu zabaw, jest właściwie umowne. Zawsze powinniśmy odnosić się do konkretnych osobowości najmłodszych użytkowników, gdyż są przecież dzieci bardziej i mniej aktywne, bardziej sprawne fizycznie niż rówieśnicy, mocniej zainteresowane zabawami kreatywnymi niż sportem i tak dalej. Dzieci najbardziej małe, czyli jedno-, dwu- i trzylatki najchętniej bawią się w piaskownicy. W dni upalne przyda się także niewielki dmuchany basen ogrodowy. Do tego plastikowe wiaderka oraz łopatki i inne obowiązkowe przedmioty do piaskownicy, jak grabki, foremki oraz taczki. Przydatna będzie też mała plastikowa zjeżdżalnia – place zabaw Magic Nets.

Dzieciakom trzy-pięcioletnim potrzeba więcej ruchu, warto więc zapewnić huśtawkę. Przyda się także domek lub wigwam (płócienny lub z tworzywa sztucznego), w którym dzieci będą mogły się schronić. Takie wyposażenie musi wystarczyć też sześcio- czy siedmiolatkom, ośmio- dziesięciolatki potrzebują większych wyzwań, ponieważ lubią się wspinać, biegać, pokonywać przeszkody. Marzą na przykład o trampolinie, drewnianym domku na drzewie lub na palach. Jeżeli miejsca w ogrodzie jest dosyć, korzystnie zainwestować w drewniany fort z pomostem, gdzie znajduje się także domek, są schodki, ale również zjeżdżalnia oraz liny do wspinania się. Tego typu budowla będzie także atrakcyjna dla starszych dzieci, chociaż w miarę gdy będą rosły coraz mniej czasu będą one spędzać w przydomowym ogrodzie, a więcej z rówieśnikami – polecany sklep z placami zabaw.

Bawiące się dziecko

Autor: Thi-Thanh-Tâm Nguyen
Źródło: http://www.flickr.com

W jakie wyposażenie placu zabaw zainwestować? Na pewno dobre są zabawki plastikowe. Są lekkie, kolorowe, stworzone specjalnie dla maluchów. Te zrobione z tworzywa lepszej jakości nie stracą swych walorów przez kilka sezonów, lecz są droższe. Korzystnie również zainwestować w urządzenia z drewna. Są przyjazne, ponieważ wykonane z materiału naturalnego, ciekawie wpisującego się w otoczenie którym jest ogród. Z takich elementów robi się piaskownice, huśtawki, oraz konstrukcje zwane popularnie fortami.

Zaintrygował Cię taki wpis? To super, jednak kliknij ten link, ponieważ oprócz tego mamy również inny pokrewny materiał, który warto zobaczyć również (https://horyzont.net.pl/atrakcje-berlina/).

Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić jakość wykonania, czyli wszystkie powierzchnie powinny być bardzo starannie wygładzone oraz zaimpregnowane, nie mogą mieć spękań ani zadziorów.