Kilka wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów

przez | 23 grudnia 2022
komputery są sprzętami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby prawidłowo działały, należy się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki niniejszym poradom można by osiągnąć następny stopień wtajemniczenia, ponieważ mógłbyś stać się pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer dr laptop jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszelkie bieżące istniejące połączenia razem z ich statusem.
Wyrażony będzie także końcowy adres IP i numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być użyte, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i aplikacji, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale należy niezwykle uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasem na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.