W jaki sposób trzeba wybrać wolontariat, żeby okazał się być pomocny w dalszej karierze?

przez | 15 października 2022
Słuchacze szkół wyższych, którzy pragną stać się wolontariuszami, powinny nade wszystko namyśleć się, czy chcą to zrobić wyłącznie z tego powodu, że będzie to dobry punkt w CV, czy kierują się innego rodzaju pobudkami.
Jeśli chodzi o to pierwsze rozwiązanie, to korzystniej nie marnotrawić Twojego czasu, ponieważ szybko się znudzisz oraz po prostu zniechęcisz.

Piękne i zdrowe włosy

Autor: Fotolia.com
Źródło: Fotolia.com
W przypadku jednak działalności non-profit konieczne jest bowiem dobranie tego typu obszaru, który jest odpowiedni z upodobaniami oraz z tym, co lubisz robić. Dla przykładu jeśli lubisz psy, to wybierz wolontariat w instytucji, która dla przykładu psy szkoli lub w odmienny sposób im pomaga. Jeżeli natomiast lubisz poruszać się na nartach, to wybierz fundację, która przeprowadza ferie dla najmłodszych. Jeżeli rozpoczynasz studia politologiczne oraz to z polityką chcesz związać swoje życiowe plany, to poszukaj stowarzyszenia zajmującego się chociażby prawami człowieka.
W rzeczywistości niemalże w jakimkolwiek obszarze zainteresowań można znaleźć organizację rodzaju NGO, która poszukuję dla swych celów różnych wolontariuszy. Fundacje z małym bagażem doświadczeń, niestety często nie wiedzą, jak trzeba prowadzić wolontariat. Brakuje im odpowiedniego doświadczenia w zarządzaniu zespołem pojedynczych wolontariuszy. W takiej instytucji może się okazać, że wykonujesz wszystko to, co tylko jest potrzebne i niekoniecznie się rozwijasz w obszarze Twoich zainteresowań. Jeśli przykładowo trafisz w miejsce, w którym będziesz obsługiwać ksero (sprawdź – kserokopiarki gorzów) i recepcję, to niestety pomimo tego, że pomagasz, niewiele się nauczysz.

Poza tym poPULarna fundacja, która ma już ustabilizowaną pozycję na rynku, znacznie korzystniej będzie wyglądać w CV. Działa tu dokładnie taka sama zasada, jak w wypadku doświadczenia w znanych na rynku firmach.