Jakiego rodzaju są aplikacje prawnicze oraz czy są one obligatoryjne dla osób studiujących prawo?

przez | 12 lutego 2022
W każdym roku spora ilość abITurientów kierunków prawa stoi przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru swojej ścieżki kariery. Studenci ci mają wiele możliwości – od ukończenia edukacji ze stopniem magistra począwszy albo też kontynuacja edukacji na jednej z prawniczych aplikacji.
Aktualnie do wyboru jest dziewięć aplikacji: dla przykładu Aplikacja adwokacka trwa trzy lata, zaś aplikant musi odbyć ją pod okiem patrona.

W trakcie aplikowania należy się liczyć z koniecznością zdawania dużej ilości zaliczeń czy też kolokwiów, których koszt wynosi 5000 złotych. Inna aplikacja to aplikacja sądowa, która trwa cztery lata i jest najdłuższą z aplikacji prawnych. Jest ona rozłożona na dwa etapy.

Na niniejszej stronie znajdują się atrakcyjne informacje, ale przeczytaj też inne tematyczne wątki (http://incube.pl/budzetowanie/), gdyż one również na pewno Cię zaintrygują.

Najpierw odbywają się lekcje i praktyki, po których aplikant ma obowiązek przystąpić do egzaminu pisemnego oraz ustnego. W następnej kolejności natomiast odbywa się praktykę na etacie tzw. referendarza.

Wybór

Autor: Isengardt
Źródło: http://www.flickr.com
aplikacja

Źródło: http://pixabay.com/
Istnieje ponadto m.in. aplikacja radcowska, która zajmuje trzy lata. Sposób jej otrzymywania wygląda podobnie jak na aplikacji adwokackiej – również wybierany jest patron oraz musimy brać pod uwagę wydatek rzędu 5000 zł. Istnieje poza tym aplikacja notarialna, która zajmuje trzy i pół roku. Aplikacja rozpoczyna się z rozpoczęciem roku kalendarzowego oraz ma podobny styl jak aplikacja adwokacka oraz radcowska. Jest ponadto aplikacja prokuratorska, która trwa 3,5 roku i kończy się egzaminem pisemnym i ustnym. Następnie wykonuje się posadę na stanowisku o nazwie asesor. Ponadto są jeszcze aplikacje komornicze, kuratorskie oraz legislacyjne. Nie wszystkie aplikacje są tak samo często wybierane.

Do takich rzadziej wybieranych zalicza się zajmująca 365 dni aplikacja ogólna, trwająca również 1 rok aplikacja kuratorska czy zajmująca półtora roku aplikacja legislacyjna. Duża ilość studentów prawa zastanawia się, w którym miejscu będzie im najlepiej się uczyć.