Jakie są różnice między przedszkolem niepublicznym a publicznym?

przez | 28 stycznia 2022
Przykładowo 30 lat temu nie wgłębiano się w psychikę dziecka. Nie interesowano się dramatami, które wiązały się z odseparowaniem od matki. Tzw. „zimny chów” był tendencją. Każdy indywidualizm był ignorowany.

jazda konna nad morzem

Autor: devra
Źródło: http://www.flickr.com
Przedszkole miało na celu zapewniać opiekę podczas nieobecności rodziców. To wszystko. Aktualnie istnieją przedszkola powszechne oraz niepubliczne. Takie przedszkole publiczne to miejsce, które gwarantuje bezpłatne nauczanie, opiekę i wychowanie podczas określonych przez dany organ godzin, lecz w czasie nie dłuższym niż 5 godzin dziennie. Innymi słowy jeśli chcemy, aby nasze potomstwo przebywało w przedszkolu do 5 godzin, to nic to nie będzie kosztowało. Przynajmniej hipotetycznie. Większość przedszkoli powszechnych pobiera od rodziców tzw. opłaty stałe za karta pobytu pomoc dziecka powyżej 5 godzin. Na dodatek nie są odliczane od tego dni, w których potomstwo faktycznie nie było w przedszkolu. Poza tym w przedszkolu publicznym istnieją również opłaty za wyżywienie, komitet rodzicielski i za zajęcia dodatkowe, które są oferowane przez każde przedszkole.
marina - dziecko

Autor: jurek_jjt
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony są również przedszkola niepubliczne, czyli prywatne. Takie przedszkole może zostać stworzone przez osobę prawną lub przez osobę fizyczną. Od przedszkola społecznego różni się przede wszystkim tym, jakie działają tam należności. Są to m.in. bezzwrotne czy wpisowe. Wynoszą one od kilkuset do przeszło 1500 złotych. Przeważnie przedszkole prywatne nie przewiduje zwrotu opłat wniesionych za czas, kiedy dziecko było nieobecne. Poza tym wszystkie opłaty regulowane przez opiekunów zawierają niezwykle dużą paletę usług.

Poza opieką, wprowadzaniem podstawy programowej czy też wyżywieniem, takiej prywatne przedszkola proponują zajęcia dodatkowe. Może to być karate, kółka artystyczne czy też wycieczki do teatru lub muzeum .